درمان بیماری پلی میالژی روماتیکا

درمان بیماری پلی میالژی روماتیکا

 

نویسنده: حمید وثیق زاده
منبع:راسخون
 

در این مقاله انواع روش‌های درمان بیماری پلی میالژی روماتیکا ارائه می‌گردد.
پلی میالژی روماتیکا نوعی بیماری التهابی است که معمولاً در افراد مسن مشاهده می‌شود و با تورم، درد، حساسیت غیر طبیعی نسبت به فشار یا لمس و خشکی و سفتی ماهیچه‌های بزرگ بدن همراه است. در این بیماری معمولاً شانه‌ها، کفل‌ها، گردن، ران‌ها و ماهیچه‌های لگن درگیر می‌گردند. بسیاری از ماهیچه‌ها به طور هم‌زمان در این بیماری درگیر می‌‌گردند و در نتیجه فعالیت‌های روزمره مانند راه رفتن، حمل اجسام و خم شدن با دشواری همراه است.
در برخی افراد این علائم صبح‌ها، در حالیکه در گروهی دیگر تنها در عصرها مشاهده می‌شوند. صرف نظر از زمان بروز، این علائم بسیار دردناک هستند و به همین دلیل درمان آن بسیار حائز اهمیت است. در بخش‌های بعدی این مقاله به انواع روش‌های درمان این بیماری و چگونگی به کارگیری آن‌ها بر اساس راهبردهای درمانی زیر می‌پردازیم.

روش‌های درمان طبیعی

بسیاری از علائم پلی میالژی روماتیکا مشابه علائم آرتریت و روماتیسم می‌باشند. به این صورت که هر سه موجب خشکی، درد مفاصل و درد عمومی ماهیچه‌ها می‌گردند. اما بیماری پلی میالژی روماتیکا بر اثر التهاب شریان‌های کوچک که مسئول خون رسانی به ماهیچه‌های کفل‌ها، شانه‌ها و گردن هستند، رخ می‌دهد. این بیماری به شدت موجب درد و ناراحتی می‌گردد و به همین علت درمان آن الزامی است.
هرچند تجویز استروئیدها یا پردنیزون، رایج‌ترین روش درمان این بیماری است اما این دارو یک فرآورده‌ی ترکیبی است که اغلب به عنوان نوعی درمان تأثیر گذار در موارد شدید بیماری در نظر گرفته می‌شود. به همین منظور، استفاده از مواد طبیعی برای درمان ترجیح داده می‌شود. در قسمت بعدی به برخی از این روش‌های درمانی می‌پردازیم.

خودداری از مصرف برخی فرآورده‌ها

آنچه اهمیت دارد پرهیز از مصرف فرآورده‌ها و غداهایی است که موجب تشدید التهاب و افزایش درد و خشکی می‌گردند. مصرف بیش از حد این مواد به خصوص فرآورده‌های حاوی کافئین و کلسیم، منجر به مشکلات بیشتر و وخامت بیماری می‌گردد.

استفاده از روغن‌های سالم و مرغوب در رژیم غذایی

تحقیقات نشان داده‌اند برخی روغن‌های سالم مواد غذایی مورد نیاز بدن را فراهم می‌کنند. این روغن‌ها حاوی اسیدهای چرب ضروری امگا 3 می‌باشند. بنابراین به جلوگیری از خشکی و سفتی عضلات کمک می‌کند. سایر روغن‌های شناخته شده‌ی مؤثر در درمان، حاوی روغن دانه‌ی انگور سیاه هستند که مقادیر فراوان آلفا لینولئیک اسید و گاما لینولئیک اسید می‌باشند، این اسیدهای چرب موجب کاهش التهاب و درد می‌گردند.

استفاده از درمان‌های گیاهی

درمان‌های گیاهی متعددی به عنوان یکی از انواع روش‌های درمان این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند، برخی از این گیاهان عبارتند از پنجه شیطان، گل مغربی، گرده‌ی گل، گیاه سنفیتون (ریشه و ساقه‌ی خرد شده)، تسمه‌ها، گل شهوت، گل سنبل الطیب، علف چای، عصاره‌ی ریشه‌ی قاصدک، گزنه‌ی دوپایه، روزماری و درخت خردل. گیاهان مذکور در فرم‌های متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان مثال برخی در آب جوشانده می‌شوند و سپس آب آن مصرف می‌گردد، در حالیکه برخی دیگر برای استحمام به کار می‌روند.

انجام تمرینات ورزشی

تمرینات خاصی نظیر فیزیوتراپی و فرم‌های دیگر نظیر یوگا به عنوان درمان بیماری به کار می‌روند. این اقدامات به بهبود سلامت کلی فرد و همچنین کاهش درد در فرد مبتلا کمک می‌کند.
از داروهایی که در طب سنتی هندی آیورودا به کار می‌روند، استفاده کنید
داروهای مختلفی که در طب سنتی هندی به کار می‌روند برای درمان بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها به طور اساسی و زمینه‌ای بیماری را درمان می‌کنند و به این ترتیب مشکل کاملاً برطرف می‌گردد. از میان طیف وسیع این داروها می‌توان به کیشور گاگول، ترایادوشانگ گاگول، وات گجانکوش راس، تریفالا گاگول، یوگراج گاگول، ماها رسندی گاگول، پنج تیکتا گروت گاگول، ویش تینداک واتی، ماهاوات ویدوانز راس، بروهات وات چینتامانی اشاره کرد.
پیش از شروع هر یک از انواع درمان‌های پلی میالژی روماتیکا با پزشک خود مشورت کنید و سعی کنید برای درمان در صورت امکان از داروهای دیگری به غیر از استروئیدها استفاده کنید. همیشه استفاده از دارویی با خاصیت متوسط و در دوزهای کمتر بهتر از داروی بسیار قوی است که ممکن است عوارض جانبی آن برای بدن آسیب رسان باشد. 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه